Koniec roku to dobry czas dla firm na inwestycję w fotowoltaikę!


Właściciele firm pod koniec roku poszukują inwestycji, których zakup można ująć w kosztach działalności i tym samym zapłacić niższy podatek. Jednak czy jest sens, na siłę, płacić za kolejne komputery, maszyny, samochody i inne urządzenia, które tak naprawdę nie są nam potrzebne? Czy nie lepiej pomyśleć o rozwiązaniu, które zagwarantuje oszczędność pieniędzy przez kolejne lata, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na środowisko oraz wizerunek firmy?

Takim właśnie rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych, które przetwarzają energię słoneczną w darmową energię elektryczną. Zamontowane na dachu budynku lub na gruncie z łatwością mogą zasilić szereg urządzeń, komputerów czy maszyn. Wyprodukowaną przez siebie energię przedsiębiorca zużywa na potrzeby własne, a jej nadwyżkę może wprowadzić do sieci i odebrać nocą bądź w pochmurny dzień.

Prognozowane podwyżki cen energii elektrycznej i dodatkowe opłaty mocowe dla firm w 2021 r., a jednocześnie coraz niższe ceny instalacji samych paneli oraz wysoki zwrot z inwestycji w montaż paneli fotowoltaicznych powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie. Mogą wówczas zaoszczędzić pieniądze nie tylko dzięki niższemu podatkowi, ale i znacznie mniejszym opłatom za prąd.

Zakup paneli fotowoltaicznych pod koniec roku to także szereg korzyści ekonomicznych, które przedsiębiorca uzyskuje wybierając odpowiedni sposób finansowania. Warto wspomnieć o leasingu fotowoltaiki, który nie wymaga wysokich nakładów na start. W przypadku leasingu operacyjnego cała opłata wstępna oraz miesięczne raty leasingowe w pełnej wysokości ujmowane są przez przedsiębiorców w kosztach firmy. Również podatek VAT właściciele firm często rozkładają sobie na raty. Co ważne, takie rozwiązanie nie jest możliwe, gdy instalacja fotowoltaiczna kupowana jest z własnych pieniędzy lub z wykorzystaniem kredytu bankowego. Obok leasingu operacyjnego istnieje także leasing finansowy, w ramach którego kosztem uzyskania przychodu jest odpis amortyzacyjny oraz część odsetkowa z rat leasingowych. Warto pamiętać, że z leasingiem instalacja fotowoltaiczna zarabia sama na siebie, gdyż miesięczne oszczędności z tytułu produkcji zielonej energii pokryją prawie w całości raty leasingu. Jednak jeśli przedsiębiorca woli skorzystać z jednorazowej amortyzacji, to rozwiązanie także wpłynie na zmniejszenie podstawy opodatkowania w danym roku.

Elektromeks Dęblin współpracuje z wieloma bankami, które oferują bardzo korzystne warunki kredytowania oraz leasingu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *